Community | WCTV Eyewitness News: Tallahassee, Thomasville, Valdosta

High School Football Scores 11-19-2010

By: Eyewitness Sports; AP Email
By: Eyewitness Sports; AP Email

Raines 6, Madison County 43
Walton 13, Taylor County 41
Hawthorne 0, Jefferson County 41
Ridgeview 0, Lincoln 34
Wakulla 19, Ed White 0
Godby 20, Ribault 13
Northview 20, Blountstown 7
Cottondale 12, Lafayette 24
Berkeley Prep 29, Hamilton County 22

Newnan 14, Lowndes 38
Eastside 7, Cairo 11
McIntosh 7, Cook 41
Colquitt County 48, ML King 47
Valdosta 31, McEachern 28
Thomasville 24, Tattnail County 21
Brooks County 21, Vidalia 12
Miller County 14, Clinch County 35

FLORIDA
By The Associated Press
PREP FOOTBALL
Class 6A
Regional Quarterfinal
Atlantic Community 7, Treasure Coast 3
Cypress Bay 37, Miami Krop 0
DeLand 6, Sandalwood 0
Dr. Phillips 52, Olympia 3
Miramar 24, Deerfield Beach 21
North Miami Beach 38, Everglades 20
Oak Ridge 34, Apopka 14
Oakland Park Northeast 28, Western 14
Orange Park 29, Mainland 28
Seminole Ridge 37, Vero Beach 15
Winter Park 35, Lake Brantley 21
Class 5A
Regional Quarterfinal
Bayside 43, John I. Leonard 6
Blanche Ely 32, West Boca Raton Community 30, OT
Boyd Anderson 20, Wellington 12
Cooper City 10, South Broward 7
Countryside 46, Brandon 16
First Coast 49, Flagler Palm Coast 13
Lake Worth 20, Melbourne 10
Lakeland 56, Hagerty 35
Manatee 35, St. Petersburg Northeast 13
Newsome 49, Alonso 20
Oviedo 10, Kissimmee Osceola 0
Plant 47, Plant City 18
St. Thomas Aquinas 59, Coconut Creek 0
Tampa Bay Tech 14, East Lake 10
Venice 13, St. Petersburg 10
Class 4A
Regional Quarterfinal
Armwood 35, Sickles 3
Cape Coral 23, Palmetto 3
Charlotte 49, Gulf Coast 11
Dwyer 45, Stranahan 3
Gainesville 41, Tarpon Springs 12
Hillsborough 41, Largo 14
Hollywood Hills 45, Okeechobee 0
Kathleen 27, Edgewater 23
Lake Gibson 27, East River 7
Lincoln 34, Ridgeview 0
New Smyrna Beach 41, Fort Pierce Central 21
Palm Bay 35, Martin County 14
Springstead 40, Wiregrass Ranch 8
Wakulla 19, Ed White 0
Class 3A
Regional Quarterfinal
Archbishop McCarthy 19, Fort Pierce Westwood 8
Choctawhatchee 30, Bishop Kenny 10
Merritt Island 23, Hallandale 20
Naples 49, Riverdale 14
North Marion 35, Hernando 21
Ocala Vanguard 28, Dunnellon 0
Pasco 27, Lakewood 20
South Fort Myers 33, Barron Collier 2
Southeast 21, Lake Wales 20
St. Augustine 16, Bartram Trail 15
Winter Haven 41, Braden River 16
Class 2A
Regional Semifinal
Bishop Moore 25, Astronaut 7
Cocoa 14, Jones 9
Glades Central 28, Cardinal Gibbons 14
Godby 20, Ribault 13
Jesuit 24, Hardee 13
Plantation American Heritage 33, Suncoast 8
Robinson 42, Immokalee 7
Class 2B
Regional Semifinal
Bolles School 56, Mount Dora 34
Island Coast 28, Tampa Catholic 0
Lake Highland 20, Dunbar 6
Ocala Trinity Catholic 41, Yulee 15
University School 28, Chaminade-Madonna College Prep 19
Class 1A
Regional Semifinal
Berkeley Prep 29, Hamilton County 22
Delray American Heritage 41, Westminster Christian 0
Fort Meade 48, The Villages 14
King's Academy 36, Dade Christian 14
Providence 44, Melbourne Central Catholic 27
Class 1B
Regional Semifinal
Admiral Farragut 51, Evangelical Christian 20
Deltona Trinity Christian 47, Lake Mary Prep 19
Glades Day 51, Barrington Christian Academy 30
Jupiter Christian 48, Highlands Christian 0
Victory Christian 17, Out-of-Door Academy 6
Warner Christian 60, Orangewood Christian 6

(Copyright 2010 by The Associated Press. All Rights Reserved.)

GEORGIA
Friday's Scores
By The Associated Press
PREP FOOTBALL
Class AAAAA
Second Round
Brookwood 34, Norcross 24
Collins Hill 35, Roswell 24
Colquitt County 48, MLK Jr. 47
Grayson 23, North Gwinnett 19
Hillgrove 28, Camden County 26
Lowndes 38, Newnan 14
Mill Creek 49, South Gwinnett 34
Valdosta 31, McEachern 28
Class AAAA
Second Round
Chattahoochee 31, Marist 28
Dutchtown 3, Glynn Academy 0
East Paulding 24, Clarke Central 10
Kell 21, Flowery Branch 13
Starr's Mill 42, Brunswick 34
Statesboro 34, Griffin 28
Tucker 38, Hiram 22
Ware County 21, Whitewater 13
Class AAA
Second Round
Burke County 21, Baldwin 20
Cairo 11, Eastside 7
Carrollton 14, St. Pius X 7
Cedar Grove 34, Gainesville 25
Grady 39, White County 20
Monroe Area 50, Woodward Academy 21
Peach County 33, Thomson 0
Sandy Creek 48, Americus Sumter 0
Class AA
Second Round
Brooks County 21, Vidalia 12
Buford 52, Callaway 14
Calhoun 36, Westminster 19
Carver-Columbus 21, Greater Atlanta Christian 7
Cook 41, McIntosh County Academy 7
Fitzgerald 42, Putnam County 14
Lovett 42, Dade County 6
Thomasville 24, Tattnall County 21
Class A
Second Round
Clinch County 35, Miller County 14
Eagle's Landing Christian 35, George Walton 14
Emanuel County Institute 29, Marion County 11
Lincoln County 21, Darlington 17
Savannah Christian Prep 37, Charlton County 0
Wilcox County 60, Johnson County 39
Wilkinson County 26, Bremen 15
GISA Class AAA Tournament
Semifinal
Deerfield-Windsor 30, Mount de Sales 27
Tattnall Square 14, Westfield 7
GISA Class AA Tournament
Semifinal
Edmund Burke 15, Southwest Georgia Academy 14
Piedmont 45, Valwood 14
GISA Class A Tournament
Semifinal
Memorial Day 37, Terrell Academy 22
Westwood 54, Briarwood 13

(Copyright 2010 by The Associated Press. All Rights Reserved.)


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WCTV 1801 Halstead Blvd. Tallahassee, FL 32309
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 109348529