Return To Elections

Local Election Results

Return To Top

FL: State Attorney, Dist. 2

0% Reporting
Jack Campbell (Dem) 105,289
53%
Pete Williams (Rep) 93,007
47%
Return To Top

FL: Gadsden Co. Commissioner District 1

Gadsden
100% Reporting
Eric Hinson (Dem) 4,039
72%
WinnerWinner
Jerrod W. Holton (NPA) 1,598
28%
Return To Top

FL: Gadsden Co. Commissioner District 3

Gadsden
100% Reporting
Gene Morgan (NPA) 1,283
39%
WinnerWinner
Kimblin NeSmith (NPA) 1,212
37%
Dick Locke (NPA) 776
24%
Return To Top

FL: Gadsden Co. Property Appraiser

Gadsden
100% Reporting
Reginald Cunningham (Dem) 11,840
55%
WinnerWinner
Clay VanLandingham (NPA) 9,719
45%
Return To Top

FL: Gadsden Co. Commissioner District 5

Gadsden
100% Reporting
Sherrie D. Taylor (Dem) 2,674
66%
WinnerWinner
Scott Watson (NPA) 760
19%
Rontez Phillips (NPA) 613
15%
Return To Top

FL: Gadsden Co. School Superintendent

Gadsden

To replace the retiring Reginald James

100% Reporting
Roger P. Milton (Dem) 12,715
61%
WinnerWinner
Elijah Key (NPA) 8,295
39%
Return To Top

FL: Gadsden Co. Sheriff

Gadsden
100% Reporting
Morris A. Young (Dem) 14,546
66%
WinnerWinner
Tracy Smith (NPA) 6,252
29%
Rodney Moore (NPA) 960
4%
Cedric Russ (NPA) 171
1%
Return To Top

FL: Hamilton Co. Commissioner District 1

Hamilton
100% Reporting
Beth Burman (Rep) 414
43%
WinnerWinner
Richard E. William (Dem) 369
39%
Josh Altman (NPA) 169
18%
Return To Top

FL: Hamilton Co. Commissioner District 3

Hamilton
100% Reporting
Robert Earl Brown (Dem) 446
50%
WinnerWinner
Calvin Paul (NPA) 248
28%
Ben Cox (NPA) 199
22%
Return To Top

FL: Hamilton Co. Commissioner District 5

Hamilton
100% Reporting
William Mitchell, IV (Dem) 554
51%
WinnerWinner
Richie McCoy (Rep) 531
49%
Return To Top

FL: Hamilton Co. School Superintendent

Hamilton
100% Reporting
Rex L. Mitchell (Dem) 3,531
66%
WinnerWinner
Tom Moffses (Rep) 1,855
34%
Return To Top

FL: Hamilton Co. Supervisor of Elections

Hamilton

Winner replaces Laura Dees, who is retiring.

100% Reporting
Laura Hutto (Rep) 2,776
53%
WinnerWinner
Leslie Carter (NPA) 1,395
27%
Stacie Baker Ratliff (NPA) 1,069
20%
Return To Top

FL: Jefferson Co. Commissioner District 1

Jefferson
100% Reporting
Stephen Gary Fulford (Rep) 806
49%
WinnerWinner
Franklin 'Jay' Brooks (NPA) 344
21%
Max Bilinski (Dem) 323
20%
David W. Ward (NPA) 158
10%
Return To Top

FL: Jefferson Co. Commissioner District 3

Jefferson
100% Reporting
J.T. Surles (Rep) 805
52%
WinnerWinner
C.P. Miller (Dem) 743
48%
Return To Top

FL: Jefferson Co. School Superintendent

Jefferson
100% Reporting
Marianne Arbulu (Rep) 3,724
50%
WinnerWinner
Kelvin Lionel Norton (Dem) 3,420
46%
Glover Jones (NPA) 349
5%
Return To Top

FL: Jefferson Co. Sheriff

Jefferson
100% Reporting
David C. Hobbs (Dem) 5,337
71%
WinnerWinner
Mike Fillyaw (NPA) 2,207
29%
Return To Top

FL: Lafayette Co. Tax Collector

Lafayette

To replace Gloria Wimberly, who's retiring.

100% Reporting
Charles B. 'Chuck' Hewitt, Jr. (Rep) 1,702
51%
WinnerWinner
Shelia Bates Adams (Dem) 1,652
49%
Return To Top

FL: Leon Co. Capital Region Comm. Dev. District, Seat 2

Leon
100% Reporting
Brian Kelley 1,249
62%
Carl Mikyska 759
38%
Return To Top

FL: Leon Co. Circuit Clerk and Comptroller

Leon
100% Reporting
Gwen Marshall (Dem) 104,421
78%
Franklin Ayetin (NPA) 29,784
22%
Return To Top

FL: Leon Co. Commissioner At Large, Group 1

Leon
100% Reporting
Mary Ann Lindley 80,925
64%
David T. Hawkins 46,079
36%
Return To Top

FL: Leon Co. Commissioner, District 2

Leon
100% Reporting
Jimbo Jackson 11,909
63%
Manny Joanos 7,091
37%
Return To Top

FL: Leon Co. Property Appraiser

Leon
100% Reporting
Akin Akinyemi (Dem) 72,203
51%
Greg Lane (NPA) 68,795
49%
Return To Top

FL: Leon Co. School Superintendent

Leon
100% Reporting
Rocky Hanna (NPA) 79,690
54%
Jackie Pons (Dem) 52,710
36%
Forrest Van Camp (Rep) 14,084
9%
Patricia Ann Sunday (NPA) 1,858
1%
Return To Top

FL: Leon Co. Sheriff

Leon
100% Reporting
Walt McNeil (Dem) 67,044
45%
Charlie Strickland (Rep) 36,495
25%
Mike Wood (NPA) 34,960
24%
Tommy Mills (NPA) 8,972
6%
Return To Top

FL: Leon Co. Soil and Water Conservation District 1

Leon
100% Reporting
Lorin Pratt 56,676
51%
Brooke Bustle 54,863
49%
Return To Top

FL: Leon Co. Soil and Water Conservation District 3

Leon
100% Reporting
Tabitha Frazier 68,486
61%
Bill Helmich 44,375
39%
Return To Top

FL: Leon Co. Supervisor of Elections

Leon
100% Reporting
Mark S. Earley 72,810
54%
Alan Williams 61,067
46%
Return To Top

FL: Leon Co. Tax Collector

Leon
100% Reporting
Doris Maloy (Dem) 102,018
70%
John Paul Bailey (Rep) 43,242
30%
Return To Top

FL: Madison Co. Circuit Clerk and Comptroller

Madison
100% Reporting
Billy Washington (Rep) 2,877
34%
WinnerWinner
Kel M. Putnal (Dem) 2,058
25%
Renetta Warren Parrish (NPA) 1,765
21%
Cody Tuten (NPA) 1,666
20%
Return To Top

FL: Madison Co. Commissioner District 1

Madison
100% Reporting
Alston Kelley (Rep) 613
39%
WinnerWinner
Marvin Mattair (NPA) 533
34%
Justin Hamrick (Dem) 433
27%
Return To Top

FL: Madison Co. Commissioner District 5

Madison
100% Reporting
Rick Davis (Dem) 1,193
54%
WinnerWinner
Nancy Moral (Rep) 616
28%
Adrian Kinsey (NPA) 385
18%
Return To Top

FL: Madison Co. School Superintendent

Madison
100% Reporting
Karen Pickles (Rep) 4,350
52%
WinnerWinner
Marcus A. Hawkins, Sr. (Dem) 3,047
36%
Gwendolyn T. Hubbard (NPA) 806
10%
Jeffrey Veilleux (NPA) 157
2%
Return To Top

FL: Madison Co. Supervisor of Elections

Madison
100% Reporting
Thomas Hardee (NPA) 5,564
67%
WinnerWinner
Jada Woods Williams (NPA) 2,733
33%
Return To Top

FL: Midway Charter Referendum

Gadsden

Proposed amendments to the city of Midway's Charter. Would change the number of seats from 7 to 5, eliminating two at-large seats.

100% Reporting
Yes for Approval 904
58%
WinnerWinner
No for Disapproval 644
42%
Return To Top

FL: Suwannee Co. Commissioner, District 1

Suwannee
100% Reporting
William Don Hale, Jr. (Dem) 1,931
46%
WinnerWinner
John Rothenberger (Rep) 1,485
36%
Jesse Caruthers (NPA) 758
18%
Return To Top

FL: Suwannee Co. Commissioner, District 5

Suwannee
100% Reporting
Ronnie Richardson (Rep) 2,059
62%
WinnerWinner
Christopher Furst (Dem) 1,236
38%
Return To Top

FL: Suwannee Co. Property Appraiser

Suwannee
100% Reporting
Lamar Jenkins (Dem) 9,720
54%
WinnerWinner
B. Shawn Crocker (Rep) 8,387
46%
Return To Top

FL: Suwannee Co. School Superintendent

Suwannee
100% Reporting
Ted L. Roush (Rep) 10,932
60%
WinnerWinner
Julie Blake Ulmer (Dem) 4,920
27%
Dianne Westcott (Ind) 2,415
13%
Return To Top

FL: Suwannee Co. Sheriff

Suwannee
100% Reporting
Sam St. John (Dem) 8,799
48%
WinnerWinner
Alton K. Williams III (Rep) 8,719
47%
Fred S. Martin (NPA) 956
5%
Return To Top

FL: Taylor Co. Circuit Clerk and Comptroller

Taylor
100% Reporting
Annie Mae Murphy (Dem) 5,584
61%
WinnerWinner
Calvin Cone (Rep) 3,636
39%
Return To Top

FL: Taylor Co. Commissioner District 3

Taylor
100% Reporting
Frank Russell (Dem) 1,149
44%
WinnerWinner
Sean Andrew Murphy (Rep) 719
28%
Lonnie A. Houck, Jr. (NPA) 486
19%
Eddie Cullaro (NPA) 161
6%
James N. Cruse (NPA) 93
4%
Return To Top

FL: Taylor Co. Commissioner District 5

Taylor
100% Reporting
Thomas Demps (Dem) 840
63%
WinnerWinner
Junior Dice (Ind) 494
37%
Return To Top

FL: Taylor Co. Property Appraiser

Taylor
100% Reporting
Bruce A. Ratliff (Dem) 5,443
60%
WinnerWinner
James K. McHargue (Rep) 3,691
40%
Return To Top

FL: Taylor Co. School Board District 3

Taylor
100% Reporting
Jeanne Mathis 1,319
54%
WinnerWinner
Valena Reed Driggers 1,146
46%
Return To Top

FL: Taylor Co. School Superintendent

Taylor
100% Reporting
Danny Glover, Jr. (Dem) 6,365
71%
WinnerWinner
Daryl Gunter (Rep) 2,637
29%
Return To Top

FL: Taylor Co. Sheriff

Taylor

Winner replaces retiring Sheriff L.E. Williams

100% Reporting
Wayne Padgett (Rep) 3,873
42%
WinnerWinner
"Cla" Parker (Dem) 3,513
38%
Roy Dennis Woods (NPA) 1,387
15%
Danny McLeod (NPA) 496
5%
Kelly J. Blaske (NPA) 41
0%
Return To Top

FL: Wakulla Co. Commissioner District 1

Wakulla
100% Reporting
Ralph C. Thomas 8,129
55%
WinnerWinner
Howard Kessler 6,706
45%
Return To Top

FL: Wakulla Co. Commissioner District 3

Wakulla
100% Reporting
Mike Stewart 7,964
55%
WinnerWinner
John Shuff 6,584
45%
Return To Top

FL: Wakulla Co. Commissioner District 5

Wakulla
100% Reporting
Chuck Hess 7,375
51%
WinnerWinner
Richard Harden 7,024
49%
Return To Top

FL: Wakulla Co. One Cent Sales Tax Extension

Wakulla

Shall Wakulla County fund road projects, parks, emergency vehicles by continuing its one cent sales surtax?

100% Reporting
For the One Cent Tax 10,720
71%
WinnerWinner
Against the One Cent Tax 4,359
29%
Return To Top

FL: Wakulla Co. Property Appraiser

Wakulla
100% Reporting
Brad Harvey 7,612
52%
WinnerWinner
Steve Remke 6,920
48%
Return To Top

GA: Barwick Council, At Large

Thomas
100% Reporting
Richard Loveless 68
59%
WinnerWinner
Roberta Ursrey 48
41%
Return To Top

GA: Brooks Co. Board of Ed. District 3

Brooks
100% Reporting
Elizabeth Diane Thomas (Dem) 829
62%
WinnerWinner
Irma J. Hall (Rep) 506
38%
Return To Top

GA: Brooks Co. Chief Magistrate

Brooks
100% Reporting
David W. Crosby (Rep) 3,266
54%
WinnerWinner
Tiffanie C. Thomas (Dem) 2,198
36%
David W. Monds (Ind) 613
10%
Return To Top

GA: Brooks Co. Commissioner District 4

Brooks
100% Reporting
Myra Exum (Rep) 934
71%
WinnerWinner
Philip Cantrell (Dem) 378
29%
Return To Top

GA: Brooks Co. Tax Commissioner

Brooks
100% Reporting
Becky Peters Rothrock (Rep) 4,256
70%
WinnerWinner
Mattie Neloms (Dem) 1,820
30%
Return To Top

GA: City of Colquitt Alcohol Sales

Miller

To authorize Sunday sales of alcoholic beverages by retailers.

100% Reporting
Yes 370
60%
WinnerWinner
No 250
40%
Return To Top

GA: City of Colquitt Alcohol Sales #2

Miller

To authorize Sunday alcohol sales for on-premise consumption.

100% Reporting
Yes 356
58%
WinnerWinner
No 261
42%
Return To Top

GA: Clinch Co. Board of Ed., Post 5

Clinch
67% Reporting
Charles Handley (Rep) 221
73%
WinnerWinner
Lisa Johnson (Dem) 82
27%
Return To Top

GA: Clinch Co. Commissioner, Post 3

Clinch
50% Reporting
Roger Metts (Rep) 219
67%
WinnerWinner
John Henry Barnes (Dem) 107
33%
Return To Top

GA: Decatur Co. Tax Commissioner

Decatur
100% Reporting
Mark Harrell (Dem) 6,258
64%
WinnerWinner
Oliver Sellers (Rep) 3,569
36%
Return To Top

GA: Echols Co. One Percent Sales Tax for Education

Echols

Shall a special one percent sales and use tax for educational purpose be reimposed in Echols County School District for a period of time not to exceed twenty consecutive calendar quarters and for the raising of not more than 1.5 million dollars to pay some of or all the costs of adding to renovating, repairing, improving, furnishing and equipping existing school buildings and other buildings and facilities...

100% Reporting
No 692
61%
WinnerWinner
Yes 435
39%
Return To Top

GA: Grady Co. Chief Magistrate

Grady
100% Reporting
Pat Pollock (Rep) 5,728
64%
WinnerWinner
Hollie Bryant (Dem) 3,172
36%
Return To Top

GA: Grady Co. Sheriff

Grady
100% Reporting
Harry C. Young (Rep) 6,176
68%
WinnerWinner
Gerald Donaldson (Dem) 2,912
32%
Return To Top

GA: Grady Co. Tax Commissioner

Grady
100% Reporting
Barbara Darus (Rep) 4,455
50%
WinnerWinner
Cathy D. Slaughter (Dem) 4,404
50%
Return To Top

GA: Lanier Co. Sheriff

Lanier
100% Reporting
Charles Norton (Dem) 1,912
68%
WinnerWinner
Kenton Moore, Jr. (Rep) 888
32%
Return To Top

GA: Lowndes Co. Commissioner District 5

Lowndes
100% Reporting
Clay Griner (Rep) 15,345
74%
WinnerWinner
Teresa K. Moffitt (Dem) 5,258
26%
Return To Top

GA: Lowndes Co. Coroner

Lowndes
100% Reporting
Austin Fiveash (Rep) 18,971
53%
WinnerWinner
Brad Carter (Dem) 16,709
47%
Return To Top

GA: Lowndes Co. Sheriff

Lowndes
100% Reporting
Ashley Paulk (Dem) 20,907
57%
WinnerWinner
Chris Prine (Rep) 15,654
43%
Return To Top

GA: Lowndes Co. Solicitor General

Lowndes
100% Reporting
Justin Cabral (Rep) 20,243
57%
WinnerWinner
Jason Cain (Dem) 15,579
43%
Return To Top

GA: Lowndes Co. Tax Commissioner

Lowndes
100% Reporting
Rodney Cain (Rep) 19,757
55%
WinnerWinner
Felicia F. Williams (Dem) 16,356
45%
Return To Top

GA: Meigs Council, At Large

Thomas
100% Reporting
Tommy White 134
52%
WinnerWinner
Edward Eason 126
48%
Return To Top

GA: Seminole Co. Sales Tax Referendum

Seminole

Shall a special one percent sales and use tax for education purposes be imposed in Seminole County?

100% Reporting
Yes 2,054
61%
WinnerWinner
No 1,309
39%
Return To Top

GA: Thomas Co. Chief Magistrate

Thomas
100% Reporting
S. Andrews Seery (Dem) 10,308
57%
WinnerWinner
Marshall Bierman (Rep) 7,632
43%
Return To Top

GA: Thomas Co. Coroner

Thomas
100% Reporting
Don Shiver (Rep) 11,961
66%
WinnerWinner
Charles Alvin McCloud (Dem) 6,265
34%

Today's Events

Saturday December 16

  • No Community Events Scheduled for Today

Most Popular