List of Primary Election Winners

By: WCTV Eyewitness news Email
By: WCTV Eyewitness news Email

TALLAHASSEE, Fla. -- The following is a list of winners from local and state primary races from August 26, 2014. Please note that full results can be found at WCTV.tv/Elections.

Local Races

Tallahassee Mayor

Andrew Gillum

Tallahassee City Commission, Seat 2

Curtis Richardson

Tallahassee City Commission, Seat 3

Nancy Miller

Leon Co. School Board, District 1

Alva Swafford Striplin

Gadsden Co. Commission, District 2

N/A

Gadsden Co. School Board, District 2

N/A

Gadsden Co. School Board, District 3

Isaac Simmons Jr.

Gadsden Co. School Board, District 3

N/A

Wakulla Co. Commission, District 4

Jerry Moore

Wakulla Co. School Board, District 3

N/A

Wakulla Co. School Board, District 3

Rebecca Cook

Wakulla Co. School Board, District 5

Jo Ann Daniels

Franklin Co. Commission, District 4

Joseph Parrish

Franklin Co. School Board, District 2

Pamela Marshall

Perry City Council, District 4

Alan Hall

Perry City Council, District 5

David Sullivan

Jefferson Co. Commission, District 2

N/A

Jefferson Co. School Board, District 3

Shirley Alexander Washington

Jefferson Co. School Board, District 5

Charles Boland

Madison Co. Commission, District 4

Alfred Martin (D)

Madison Co. School Board, District 1

N/A

Madison Co. School Board, District 3

Va'Etta L. Hagan

Suwannee Co. Commission, District 4 (D)

Lary C. Sessions (D)

Suwannee Co. Commission, District 4 (R)

Harry K. Weaver, Jr. (R)

Suwannee Co. School Board, District 5

Ronald White

Lafayette Co. Commission, District 2

N/A

Lafayette Co. Commission, District 4

N/A

Lafayette Co. School Board, District 3

N/A

Lafayette Co. School Board, District 5

Taylor McGrew

Hamilton Co. Commission, District 4

Randy Ogburn (D)

Hamilton Co. School Board, District 1

Cheryl Deas McCall

Hamilton Co. School Board, District 5

N/A

State Races

Florida Governor (R)

Rick Scott

Florida Governor (D)

Charlie Crist

Florida Attorney General (D)

George Sheldon

Florida House, District 8 (D)

Allan Williams

Florida House, District 9 (D)

Michelle Rehwinkel Vasilinda

US House, FL District 3 (R)

Ted Yoho

For the complete results of the 2014 Florida primary elections head to WCTV.tv/Elections.


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
WCTV 1801 Halstead Blvd. Tallahassee, FL 32309
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 272851601 - wctv.tv/a?a=272851601