WCTV | Tallahassee, Thomasville, Valdosta | News, Weather, Sports

WCTV Local Football Scores

HS Football

Week 0 Results

08-11
Final
Skipstone Academy Warriors
22
Georgia Christian Generals
21
08-12
Final
Marshall Academy Patriots
29
Brookwood Warriors
45
08-12
Final
Autauga Academy Generals
38
Valwood Valiants
29

Week 1 Results

08-18
Final
Brooks County Trojans
20
Cook Hornets
0
08-18
Final
Brookwood Warriors
21
Terrell Academy Eagles
12
08-18
Final
Cairo Syrupmakers
8
Thomasville Bulldogs
37
08-18
Final
Clinch County Panthers
37
Bleckley County Royals
14
08-18
Final
TCC Yellow Jackets
30
Worth County Rams
13
08-18
Final
Valdosta Wildcats
0
Lowndes Vikings
45
08-18
Final
Memorial Day Matadors
0
Valwood Valiants
34
08-19
Final
Norcross Blue Devils
17
Colquitt County Packers
20

Week 2 Results

08-24
Final
Gadsden County Jaguars
22
Leon Lions
16
08-24
Final
Sneads Pirates
28
Cottondale Hornets
40
08-25
Final
Int'l School of Broward Pumas
0
Lowndes Vikings
56
08-25
Final
Bozeman Bucks
40
Liberty County Bulldogs
0
08-25
Final
Bainbridge Bearcats
13
Lee County Trojans
38
08-25
Final
Seven Rivers Christian Warriors
48
Branford Buccaneers
8
08-25
Final
McIntosh County Academy Buccaneers
6
Clinch County Panthers
42
08-25
Final
FAMU DRS Baby Rattlers
18
Franklin County Seahawks
14
08-25
Final
Marple Newtown Tigers
18
Florida High Seminoles
19
08-25
Final
Godby Cougars
14
Chiles Timberwolves
0
08-25
Final
Baldwin Indians
48
Hamilton County Trojans
8
08-25
Final
Jefferson County Tigers
6
Dixie County Bears
43
08-25
Final
Brookwood Warriors
10
Lafayette Hornets
33
08-25
Postponed
Lanier County Bulldogs
6
Berrien Rebels
6
08-25
Final
Aucilla Christian Warriors
42
Pataula Charter Panthers
0
08-25
Final
Lincoln Trojans
7
Niceville Eagles
48
08-25
Final
Vista Murrieta Broncos
7
Colquitt County Packers
26
08-25
Final
Woodland Wolfpack
0
Valdosta Wildcats
26
08-25
Final
Westfield Hornets
0
Valwood Valiants
42
08-25
Final
Rickards Raiders
38
North Marion Colts
12
08-25
Final
Stewart County Knights
6
Seminole County Indians
45
08-25
Final
Suwannee Bulldogs
10
Fort White Indians
13
08-25
Final
Taylor County Bulldogs
24
Bradford Tornadoes
7
08-25
Final
Thomasville Bulldogs
41
TCC Yellow Jackets
7
08-25
Final
Terrell County Greenwave
16
Miller County Pirates
34
08-25
Final
Snook Christian Eagles
52
Munroe Bobcats
12
08-25
Final
NFC Eagles
21
Deerfield-Windsor Knights
0
08-25
Final
Maclay Marauders
24
Bell Bulldogs
34
08-25
Final
Madison County Cowboys
28
Wakulla War Eagles
27
08-26
Scheduled
Lanier Christian Lightning
Georgia Christian Generals

Week 3 Results

08-31
Final
Wayne County Yellow Jackets
23
Valdosta Wildcats
13
08-31
Final
Franklin County Seahawks
0
North Bay Haven Buccaneers
20
08-31
Final
Wakulla War Eagles
21
Chiles Timberwolves
0
08-31
Final
Gadsden County Jaguars
36
Mosley Dolphins
46
09-01
Final
Life Christian Hawks
6
Georgia Christian Generals
21
09-01
Final
Parkview Panthers
38
Lowndes Vikings
64
09-01
Final
Hamilton County Trojans
6
The Villages Buffalo
7
09-01
Final
Mandarin Mustangs
7
Godby Cougars
34
09-01
Final
Rickards Raiders
40
Leon Lions
7
09-01
Final
Savannah Country Day Hornets
45
Lanier County Bulldogs
13
09-01
Final
Aucilla Christian Warriors
12
Maclay Marauders
20
09-01
Final
St. John Paul II Panthers
41
Duval Charter Panthers
12
09-01
Final
FAMU DRS Baby Rattlers
42
Liberty County Bulldogs
8
09-01
Final
Monroe Tornadoes
7
Thomasville Bulldogs
45
09-01
Final
Cairo Syrupmakers
24
TCC Yellow Jackets
0
09-01
Final
Columbia Tigers
48
Suwannee Bulldogs
0
09-01
Final
Early County Bobcats
27
Seminole County Indians
26
09-01
Final
Valwood Valiants
13
NFC Eagles
18
09-01
Final
Madison County Cowboys
47
Newberry Panthers
14
09-01
Final
Bronson Eagles
8
Lafayette Hornets
45
09-01
Final
Florida High Seminoles
35
Blountstown Tigers
21
09-01
Final
Tucker Tigers
21
Colquitt County Packers
35
09-01
Final
Brookwood Warriors
35
Pinewood Christian Patriots
21
09-01
Final
Clinch County Panthers
14
Brooks County Trojans
17
09-01
Final
Branford Buccaneers
0
Chiefland Indians
7
09-01
Final
Lincoln Trojans
33
Bainbridge Bearcats
43

Week 4 Results

09-07
Final
St. John Lutheran Saints
16
Branford Buccaneers
64
09-07
Final
Bell Bulldogs
8
Franklin County Seahawks
0
09-07
Final
Godby Cougars
33
Lake Mary Rams
14
09-07
Final
Lafayette Hornets
41
Chiefland Indians
17
09-07
Final
Groves Rebels
6
Lanier County Bulldogs
43
09-07
Final
Florida High Seminoles
6
Madison County Cowboys
49
09-07
Final
Munroe Bobcats
0
Lighthouse PCA Stingrays
48
09-07
Final
Wakulla War Eagles
47
Taylor County Bulldogs
14
09-07
Final
TCC Yellow Jackets
33
Monroe Tornadoes
32
09-07
Final
Leon Lions
12
Sandalwood Saints
38
09-08
Final
Bainbridge Bearcats
49
Cairo Syrupmakers
22
09-08
Final
Roswell Hornets
0
Colquitt County Packers
28
09-08
Final
Chattahoochee County Panthers
35
Seminole County Indians
30
09-08
Final
Miller County Pirates
23
Mitchell County Eagles
34
09-08
Final
Tift County Blue Devils
20
Valdosta Wildcats
10

Week 5 Results

09-15
Final
Early County Bobcats
0
Bainbridge Bearcats
43
09-15
Final
Seminole County Indians
36
Terrell County Greenwave
22
09-15
Final
Brooks County Trojans
31
Pierce County Bears
0
09-15
Final
Clearwater Academy Int'l Knights
0
Valwood Valiants
36
09-15
Final
Fort Walton Beach Vikings
3
Wakulla War Eagles
29
09-15
Final
Thomasville Bulldogs
76
Worth County Rams
20
09-15
Final
Pataula Charter Panthers
0
Munroe Bobcats
15
09-15
Final
Fort White Indians
16
Taylor County Bulldogs
27
09-15
Final
Sneads Pirates
13
Bozeman Bucks
34
09-15
Final
Escambia Gators
20
Lincoln Trojans
28
09-15
Final
Leon Lions
7
Godby Cougars
41
09-15
Final
Rickards Raiders
43
Gadsden County Jaguars
14
09-15
Final
Liberty County Bulldogs
6
Franklin County Seahawks
52
09-15
Final
Chiles Timberwolves
36
Florida High Seminoles
7
09-15
Final
St. John Paul II Panthers
39
Aucilla Christian Warriors
6
09-15
Final
Miller County Pirates
37
Baconton Charter Blazers
7
09-15
Final
Newton Rams
0
Lowndes Vikings
57
09-15
Final
Georgia Christian Generals
14
Maclay Marauders
31
09-15
Final
Colquitt County Packers
25
Brookwood Broncos
42
09-15
Final
Clinch County Panthers
7
Irwin County Indians
21
09-15
Final
Hardaway Hawks
7
Cairo Syrupmakers
9
09-15
Final
Westwood Wildcats
7
Brookwood Warriors
24
09-15
Final
FAMU DRS Baby Rattlers
18
North Bay Haven Buccaneers
34
09-15
Final
Snook Christian Eagles
18
NFC Eagles
46
09-16
Final
Jefferson County Tigers
20
Lafayette Hornets
48
09-16
Final
Madison County Cowboys
54
Williston Red Devils
22

Week 6 Results

09-22
Final
Suwannee Bulldogs
42
Hamilton County Trojans
6
09-22
Final
Shiloh Generals
0
Lowndes Vikings
55
09-22
Final
Maclay Marauders
7
St. John Paul II Panthers
29
09-22
Final
Pelham Hornets
42
Miller County Pirates
38
09-22
Final
Valwood Valiants
27
Brookwood Warriors
0
09-22
Final
Randolph-Clay Red Devils
26
Seminole County Indians
53
09-22
Final
Wilcox County Patriots
7
Clinch County Panthers
42
09-22
Final
Bishop Snyder Cardinals
20
Branford Buccaneers
34
09-22
Final
Jefferson County Tigers
40
FAMU DRS Baby Rattlers
14
09-22
Final
Shaw Raiders
7
Cairo Syrupmakers
30
09-22
Final
West Oaks Academy Flame
0
Taylor County Bulldogs
63
09-22
Final
Providence Stallions
13
NFC Eagles
18
09-22
Final
Oak Hall Eagles
38
Munroe Bobcats
0
09-22
Final
Columbia Tigers
28
Madison County Cowboys
42
09-22
Final
Lincoln Trojans
21
Rickards Raiders
28
09-22
Final
Liberty County Bulldogs
0
Blountstown Tigers
65
09-22
Final
Bell Bulldogs
12
Lafayette Hornets
14
09-22
Final
Gateway Panthers
31
Leon Lions
28
09-22
Final
Godby Cougars
43
Titusville Terriers
7
09-22
Final
Gadsden County Jaguars
14
Wakulla War Eagles
49
09-22
Final
Franklin County Seahawks
21
Sneads Pirates
12
09-22
Final
Bay Tornadoes
7
Chiles Timberwolves
48
09-22
Final
Thomasville Bulldogs
40
Cook Hornets
34
09-22
Final
Lee County Trojans
49
TCC Yellow Jackets
0
09-22
Final
Atkinson County Rebels
49
Lanier County Bulldogs
30
09-22
Final
Valdosta Wildcats
0
Colquitt County Packers
27
09-22
Final
Monroe Tornadoes
0
Brooks County Trojans
49
09-22
Final
Sarasota Sailors
0
Bainbridge Bearcats
51

Week 7 Results

09-26
Final
Chiefland Indians
10
Hamilton County Trojans
0
09-28
Final
Chiles Timberwolves
21
Lincoln Trojans
47
09-29
Final
Cottondale Hornets
56
Liberty County Bulldogs
28
09-29
Final
Hamilton County Trojans
2
Jefferson County Tigers
48
09-29
Final
Aucilla Christian Warriors
47
Munroe Bobcats
14
09-29
Final
Taylor County Bulldogs
14
Dixie County Bears
34
09-29
Final
Suwannee Bulldogs
31
Stanton Blue Devils
9
09-29
Final
Rocky Bayou Christian Knights
20
St. John Paul II Panthers
46
09-29
Final
NFC Eagles
31
South Walton Seahawks
14
09-29
Final
Sneads Pirates
29
Wewahitchka Gators
34
09-29
Final
Maclay Marauders
42
St. Johns Country Day Spartans
6
09-29
Final
Madison County Cowboys
24
Dunnellon Tigers
21
09-29
Final
Wakulla War Eagles
6
Godby Cougars
21
09-29
Final
Gadsden County Jaguars
20
Florida High Seminoles
48
09-29
Final
Lafayette Hornets
38
Branford Buccaneers
7
09-29
Final
Calhoun County Cougars
0
Miller County Pirates
34
09-29
Final
Lowndes Vikings
37
Ware County Gators
6
09-29
Final
Lanier County Bulldogs
13
Turner County Rebels
40
09-29
Final
Georgia Christian Generals
28
Fullington Academy Trojans
21
09-29
Final
Clinch County Panthers
56
Atkinson County Rebels
21
09-29
Final
Cairo Syrupmakers
15
Americus-Sumter Panthers
31
09-29
Final
Brookwood Warriors
26
Tiftarea Academy Panthers
34
09-29
Final
Crisp County Cougars
21
Brooks County Trojans
31
09-29
Final
Rickards Raiders
41
Bainbridge Bearcats
27
09-29
Final
TCC Yellow Jackets
14
Valdosta Wildcats
44
09-30
Final
Bishop Sullivan Crusaders
7
Colquitt County Packers
38

Week 8 Results

10-02
Final
St. John Paul II Panthers
6
Jefferson County Tigers
32
10-05
Final
Lanier County Bulldogs
26
Wilcox County Patriots
49
10-05
Final
Wakulla War Eagles
44
Leon Lions
7
10-06
Final
Mount Zion Bulldogs
7
Lowndes Vikings
68
10-06
Final
Warner Robins Demons
30
TCC Yellow Jackets
28
10-06
Final
Trinity Christian Conquerors
35
Lincoln Trojans
21
10-06
Final
Seminole County Indians
37
Calhoun County Cougars
0
10-06
Final
Bainbridge Bearcats
28
Veterans Warhawks
14
10-06
Final
Lighthouse PCA Stingrays
50
Sneads Pirates
45
10-06
Final
Madison County Cowboys
45
Pensacola Catholic Crusaders
6
10-06
Final
Snook Christian Eagles
50
Maclay Marauders
45
10-06
In Progress
Wewahitchka Gators
6
Liberty County Bulldogs
14
10-06
Final
Jefferson County Tigers
6
Taylor County Bulldogs
33
10-06
Final
Hamilton County Trojans
12
Dixie County Bears
42
10-06
Final
Marianna Bulldogs
26
Gadsden County Jaguars
50
10-06
Final
Florida High Seminoles
28
NFC Eagles
18
10-06
Final
FAMU DRS Baby Rattlers
30
Munroe Bobcats
0
10-06
Final
Chiles Timberwolves
17
Suwannee Bulldogs
2
10-06
Final
Branford Buccaneers
6
Franklin County Seahawks
35
10-06
Final
Rocky Bayou Christian Knights
27
Aucilla Christian Warriors
62
10-06
Final
Southland Academy Raiders
6
Valwood Valiants
16
10-06
Final
Valdosta Wildcats
7
Northside Eagles
16
10-06
Final
Thomasville Bulldogs
35
Berrien Rebels
7
10-06
Final
Miller County Pirates
16
Chattahoochee County Panthers
19
10-06
Final
Brooks County Trojans
49
Early County Bobcats
0

Week 9 Results

10-10
Final
Ribault Trojans
33
Suwannee Bulldogs
26
10-12
Final
Holy Trinity Episcopal Tigers
48
Maclay Marauders
7
10-12
Final
Gadsden County Jaguars
14
Chiles Timberwolves
56
10-12
Final
Lincoln Trojans
47
Leon Lions
0
10-13
Final
Lighthouse PCA Stingrays
32
Franklin County Seahawks
55
10-13
Final
Taylor Wildcats
17
Hamilton County Trojans
6
10-13
Final
Jefferson County Tigers
0
Vernon Yellowjackets
14
10-13
Final
Irwin County Indians
46
Lanier County Bulldogs
7
10-13
Final
Lowndes Vikings
51
Tift County Blue Devils
38
10-13
Final
Wakulla War Eagles
38
Florida High Seminoles
7
10-13
Final
Godby Cougars
21
Rickards Raiders
6
10-13
Final
Taylor County Bulldogs
27
Williston Red Devils
28
10-13
Final
St. John Paul II Panthers
17
St. Joseph Academy Flashes
14
10-13
Final
Suwannee Bulldogs
48
Paxon Golden Eagles
0
10-13
Final
Munroe Bobcats
20
Rocky Bayou Christian Knights
49
10-13
Final
North Bay Haven Buccaneers
25
Liberty County Bulldogs
7
10-13
Final
Lafayette Hornets
49
P.K. Yonge Blue Wave
26
10-13
Final
FAMU DRS Baby Rattlers
14
NFC Eagles
21
10-13
Final
Branford Buccaneers
46
Bronson Eagles
7
10-13
Final
Valwood Valiants
35
Deerfield-Windsor Knights
0
10-13
Final
Early County Bobcats
10
Thomasville Bulldogs
38
10-13
Final
Veterans Warhawks
14
TCC Yellow Jackets
34
10-13
Final
Mitchell County Eagles
35
Seminole County Indians
8
10-13
Final
Sneads Pirates
20
Miller County Pirates
27
10-13
Final
Colquitt County Packers
27
Camden County Wildcats
6
10-13
Final
Turner County Rebels
7
Clinch County Panthers
35
10-13
Final
Cairo Syrupmakers
24
Carver Tigers
13
10-13
Final
Brookwood Warriors
3
Southland Academy Raiders
41
10-13
Final
Georgia Christian Generals
17
Covenant Academy Rams
44

Week 10 Results

10-20
Scheduled
Raines Vikings
Rickards Raiders
10-20
Scheduled
Lowndes Vikings
Camden County Wildcats
10-20
Scheduled
Tift County Blue Devils
Colquitt County Packers
10-20
Scheduled
Chiles Timberwolves
Thomasville Bulldogs
10-20
Scheduled
FAMU DRS Baby Rattlers
Maclay Marauders
10-20
Scheduled
NFC Eagles
Jefferson County Tigers
10-20
Scheduled
Marianna Bulldogs
Florida High Seminoles
10-20
Scheduled
Bell Bulldogs
Branford Buccaneers
10-20
Scheduled
Baconton Charter Blazers
Seminole County Indians
10-20
Scheduled
Westover Patriots
Cairo Syrupmakers
10-20
Scheduled
Pataula Charter Panthers
Sneads Pirates
10-20
Scheduled
Randolph-Clay Red Devils
Miller County Pirates
10-20
Scheduled
Newberry Panthers
Taylor County Bulldogs
10-20
Scheduled
Yulee Hornets
Suwannee Bulldogs
10-20
Scheduled
Munroe Bobcats
St. John Paul II Panthers
10-20
Scheduled
University Christian Christians
Madison County Cowboys
10-20
Scheduled
Liberty County Bulldogs
Lighthouse PCA Stingrays
10-20
Scheduled
Leon Lions
Choctawhatchee Indians
10-20
Scheduled
Graceville Tigers
Lafayette Hornets
10-20
Scheduled
Godby Cougars
Pine Forest Eagles
10-20
Scheduled
Gadsden County Jaguars
Eastside Rams
10-20
Scheduled
Cottondale Hornets
Franklin County Seahawks
10-20
Scheduled
Aucilla Christian Warriors
St. John Lutheran Saints
10-20
Scheduled
Tiftarea Academy Panthers
Valwood Valiants
10-20
Scheduled
Lee County Trojans
Valdosta Wildcats
10-20
Scheduled
Clinch County Panthers
Lanier County Bulldogs
10-20
Scheduled
Deerfield-Windsor Knights
Brookwood Warriors
10-20
Scheduled
Fitzgerald Purple Hurricane
Brooks County Trojans
10-20
Scheduled
TCC Yellow Jackets
Bainbridge Bearcats
10-20
Scheduled
Lincoln Trojans
Vero Beach Indians
10-20
Scheduled
NFEI Eagles
Hamilton County Trojans

Week 11 Results

10-26
Scheduled
Florida High Seminoles
Godby Cougars
10-27
Scheduled
Lighthouse PCA Stingrays
Maclay Marauders
10-27
Scheduled
Hamilton County Trojans
Bradford Tornadoes
10-27
Scheduled
Branford Buccaneers
P.K. Yonge Blue Wave
10-27
Scheduled
FAMU DRS Baby Rattlers
Vernon Yellowjackets
10-27
Scheduled
Snook Christian Eagles
Aucilla Christian Warriors
10-27
Scheduled
Taylor County Bulldogs
Union County Tigers
10-27
Scheduled
Oak Hall Eagles
St. John Paul II Panthers
10-27
Scheduled
Sneads Pirates
North Bay Haven Buccaneers
10-27
Scheduled
Rickards Raiders
Wakulla War Eagles
10-27
Scheduled
St. Francis Catholic Wolves
Munroe Bobcats
10-27
Scheduled
Suwannee Bulldogs
Madison County Cowboys
10-27
Scheduled
Lincoln Trojans
Raines Vikings
10-27
Scheduled
Liberty County Bulldogs
Chipley Tigers
10-27
Scheduled
Lafayette Hornets
Trenton Tigers
10-27
Scheduled
Jefferson County Tigers
Somerset Silver Palms Stallions
10-27
Scheduled
Franklin County Seahawks
Wewahitchka Gators
10-27
Scheduled
Leon Lions
Chiles Timberwolves
10-27
Scheduled
Seminole County Indians
Pelham Hornets
10-27
Scheduled
Miller County Pirates
Stewart County Knights
10-27
Scheduled
Lanier County Bulldogs
Telfair County Trojans
10-27
Scheduled
Sherwood Christian Eagles
Georgia Christian Generals
10-27
Scheduled
Colquitt County Packers
Lowndes Vikings
10-27
Scheduled
Charlton County Indians
Clinch County Panthers
10-27
Scheduled
Cairo Syrupmakers
Northside Patriots
10-27
Scheduled
Thomasville Bulldogs
Brooks County Trojans
10-27
Scheduled
Harris County TIgers
Bainbridge Bearcats
10-27
Scheduled
Valdosta Wildcats
Coffee Trojans

Week 12 Results

11-02
Scheduled
Munroe Bobcats
Franklin County Seahawks
11-02
Scheduled
Florida High Seminoles
Arnold Marlins
11-03
Scheduled
Leon Lions
Mosley Dolphins
11-03
Scheduled
Carrollwood Day Patriots
Maclay Marauders
11-03
Scheduled
Godby Cougars
Lincoln Trojans
11-03
Scheduled
Liberty County Bulldogs
Sneads Pirates
11-03
Scheduled
NFC Eagles
Port St. Joe Tiger Sharks
11-03
Scheduled
Madison County Cowboys
Rickards Raiders
11-03
Scheduled
Gulf Breeze Dolphins
Gadsden County Jaguars
11-03
Scheduled
Fitzgerald Purple Hurricane
Thomasville Bulldogs
11-03
Scheduled
TCC Yellow Jackets
Harris County Tigers
11-03
Scheduled
Suwannee Bulldogs
Taylor County Bulldogs
11-03
Scheduled
Avant Garde Academy Wolves
Lafayette Hornets
11-03
Scheduled
Jefferson County Tigers
Wakulla War Eagles
11-03
Scheduled
Trenton Tigers
Hamilton County Trojans
11-03
Scheduled
Wewahitchka Gators
FAMU DRS Baby Rattlers
11-03
Scheduled
Houston County Bears
Valdosta Wildcats
11-03
Scheduled
Seminole County Indians
Miller County Pirates
11-03
Scheduled
Lanier County Bulldogs
Charlton County Indians
11-03
Scheduled
Clinch County Panthers
Telfair County Trojans
11-03
Scheduled
Columbus Blue Devils
Cairo Syrupmakers
11-03
Scheduled
Brooks County Trojans
Berrien Rebels
11-03
Scheduled
Bainbridge Bearcats
Warner Robins Demons